Montaż ogrzewania nadmuchowego

Montaż ogrzewania nadmuchowego podobnie jak montaż klimatyzacji najlepiej zaplanować tak na prawdę jeszcze przed rozpoczęciem realizacji budowy budynku. W ten sposób można nie tylko ograniczyć koszty wykonania samej instalacji, ale także dopasować ją idealnie do swoich potrzeb i w ten sposób maksymalnie zwiększyć komfort jaki daje ogrzewanie nadmuchowe.

Dobór urządzeń (klimatyzacja, filtry, wentylacja), różne piece nadmuchowe

W pierwszej kolejności montaż ogrzewania nadmuchowego należy uzależnić od wielkości i przeznaczenia budynków, w których ogrzewanie będzie używane. W zależności od kubatury i preferencji użytkowników obiektu dobieramy piec nadmuchowy o odpowiedniej mocy grzewczej i przewidywanym średnim zużyciu gazu. Możliwości jest bowiem co najmniej kilka, do wyboru mamy piece nadmuchowe niekondensacyjne i kondensacyjne (odzysk ciepła), a także piece nadmuchowe modulacyjne z regulacją obrotów wentylatora (dmuchawy) lub dodatkowo z modulowanymi palnikami, które regulują dopływ gazu do spalania. Poza tym mamy piece górno-nadmuchowe oraz dolno-nadmuchowe. Dzięki temu piec można zamontować w zależności od możliwości zarówno w piwnicy jak i na poddaszu budynku.


Miejsce montażu pieca nadmuchowego oraz czynniki jakie należy wziąć pod uwagę (gaz, kanalizacja, kominek)

Główną zaletą systemu ogrzewania nadmuchowego jest możliwość wykorzystania tej samej instalacji do różnych zadań w różnych porach roku. Sam piec nadmuchowy może doskonale pracować również jako wentylacja mechaniczna, natomiast rozszerzając system o urządzenia klimatyzacyjne w prosty sposób (zmieniając jedynie konfigurację sterownika) możemy w całym domu cieszyć się klimatyzacją centralną w okresie letnim. Ze względu na to, że każda rozbudowa systemu o kolejne urządzenia wymaga miejsca, najlepiej zaplanować to już na etapie projektu budowlanego.  Przy piecach nadmuchowych na gaz wymagane jest doprowadzenie instalacji gazowej jak najbliżej urządzenia, a także instalacji elektryczne i w przypadku pieców kondensacyjnych także dostęp do kanalizacji, umożliwiający odprowadzenie kondensatu.

Odpowiednie planowanie pozwala także na montaż ogrzewania nadmuchowego w połączeniu z kominkiem opalanym drewnem. Takie połączenie znacznie zwiększy efektywność działania kominka i zmniejszy koszty ogrzewania. Drewno jak wiadomo obecnie jest najtańszym nośnikiem energii, który można wykorzystać do ogrzewania. Dlatego jeżeli w domu planowane jest wykorzystanie kominka to przy ogrzewaniu nadmuchowym wystarczy instalację kanałową połączyć z obudową kominka w taki sposób, żeby tylko za pomocą samego wentylatora wbudowanego w piec móc przesyłać powietrze wprost do komory w której zabudowany został wkład kominkowy. Następnie podgrzane w ten sposób powietrze kanałami nadmuchowymi dostaje się do pozostałych pomieszczeń w domu. Po naturalnym schłodzeniu powietrze z powrotem trafia do pieca kanałami powrotnymi i na zasadzie recyrkulacji zamyka obieg. Idealnie sprawdzająca się instalacja, którą przeprowadziliśmy zakładała umiejscowienie pieca nadmuchowego GoodAir w piwnicy idealnie pod kominkiem.

                                piec nadmuchowy w piwnicy          montaż ogrzewania nadmuchowego w połączeniu z kominkiem 02

Dzięki takiemu połączeniu piec nadmuchowy za pomocą samego tylko wentylatora rozprowadza po całym domu ciepłe powietrze podgrzewane przez wkład kominkowy. Cały system działa na zasadzie recyrkulacji i bardzo zwiększa efektywność pracy kominka. Poza tym daje bardzo duże oszczędności ponieważ jako paliwo do ogrzewania wykorzystywane jest drewno. Natomiast w momencie kiedy nie możemy już palić w kominku, system za pośrednictwem jednego guzika można przełączyć w tryb pracy ogrzewania.

Dobór materiałów do przesyłu powietrza (ursa, climaver) oraz montaż kanałów przesyłających powietrze

Montaż ogrzewania nadmuchowego i stopień skomplikowania instalacji zależą również od dobranych materiałów, którymi przesyłane ma być powietrze, ale także od tego gdzie umieszczone zostaną kanały nadmuchowe. Najlepsze rezultaty bowiem uzyskuje się w momencie kiedy kanały nadmuchowe zamontowane zostaną w podłodze. Kratki nadmuchowe również montuje się wtedy w podłodze co w naturalny sposób zwiększa efektywność samego ogrzewania (ciepłe powietrze naturalnie przemieszcza się ku górze). Należy jednak pamiętać o tym, że instalacja w podłodze znajduje zastosowanie wyłącznie przy użyciu kanałów z blachy ocynkowanej (odpowiednia trwałość). Natomiast montaż ogrzewania nadmuchowego z wykorzystaniem kanałów z włókna szklanego, takich jak Ursa Air Zero czy Climaver pozwala jedynie na poprowadzenie instalacji przy ścianach i pod sufitem. Są to doskonałe materiały instalacyjne, dzięki którym kanały nadmuchowe wykonywane są na bieżąco na budowie. Można w zależności od potrzeb łatwo przerabiac instalację, czy dosztukować jej fragmenty. Poza tym kanały te są lekkie co ułatwia ich montaż, zachowują doskonałą izolację termiczną dzięki której ciepło nie jest tracone po drodze, a także posiadają właściwości wytłumiające dźwięki z pracujących urządzeń.

Montaż ogrzewania nadmuchowego a wykorzystanie systemu strefowego i automatyki

Dla najbardziej wymagających klientów przewidujemy rozwiązanie, które pozwala na bardzo precyzyjne regulowanie temperatury w pomieszczeniach budynku. Montaż ogrzewania nadmuchowego w tym wypadku oparty jest na strefowym sterowaniu systemem poprzez odpowiednie rozmieszczenie przepustnic na kanałach nadmuchowych, termostatów regulujących temperaturę osobno w pomieszczeniach oraz zastosowaniu pieców nadmuchowych modulacyjnych (z regulacją palników i wentylatora). Zastosowana automatyka pozwala na pełną kontrolę oraz indywidualne regulowanie temperaturą w różnych pomieszczeniach. W przypadku takiego zaawansowanego rozwiązania proponujemy przy instalacji modulowane nagrzewnice GoodAir.

Jeżeli są Państwo zainteresowani doborem i montażem ogrzewania nadmuchowego prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu 502 056 412 lub poprzez formularz na stronie kontakt. Zapraszamy także do naszego biura, które mieści się przy ulicy Rydlówka 32 w Krakowie (wjazd od ulicy Szafrana).

© 2015 AHS Kraków. Wszelkie prawa zastrzeżone.