Klimatyzacja multisplit to doskonała alternatywa dla centralnego systemu klimatyzacji, zwłaszcza jeżeli nie ma możliwości wykonania instalacji kanałowej w klimatyzowanych pomieszczeniach. Doskonale nadaje się również do większych mieszkań, domów czy biur, w których chcemy klimatyzować wiele pomieszczeń niezależnie od siebie.
Jak działa klimatyzacja multisplit
Klimatyzacja multisplit na pierwszy rzut oka jest bardzo zbliżona do tradycyjnych splitów ponieważ często działa w oparciu o te same lub bardzo zbliżone jednostki klimatyzacyjne. Przy tradycyjnych klimatyzatorach typu split mamy zależność, w której montażowi 1 jednostki urządzenia wewnętrznego odpowiada połączona z nią 1 jednostka urządzenia zewnętrznego. Natomiast klimatyzacja multisplit umożliwia połączenie wielu (nawet kilkudziesięciu, w zależności od producenta i po zastosowaniu odpowiednich rozdzielaczy) jednostek wewnętrznych do 1 jednostki zewnętrznej co jest tak na prawdę największym atutem w momencie kiedy nie mamy miejsca lub zgody na montaż na zewnątrz budynku wielu urządzeń.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania – regulacji wydajności jednostki zewnętrznej poprzez zmianę prędkości silnika sprężarki (klimatyzatory inwerterowe) bądź też przy większych jednostkach wyposażenie urządzenia w drugą (szczytową) sprężarkę osiągnięto bardzo dużą elastyczność działania systemu. W praktyce oznacza to, że przy wielu klimatyzatorach (jednostek wewnętrznych) dopuszczalna jest praca zarówno 1 urządzenia w danym momencie jak i wielu urządzeń na pełnej lub ograniczonej mocy. Daje to bardzo duży komfort użytkowania, ponieważ powietrze w wybranych pomieszczeniach schładzamy dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy (włączając w to programowanie w określonych godzinach oraz dniach).
Montaż systemu klimatyzacji multisplit nie różni się bardzo od montażu tradycyjnych splitów. Urządzenia wewnętrzne montuje się dokładnie w taki sam sposób jak tradycyjne splity. Natomiast wszystkie urządzenia wewnętrzne połączone są z jedną jednostką wewnętrzną dlatego każde z połączeń linii miedzianych, którymi przesyłany będzie czynnik chłodniczy do jednostki wewnętrznej prowadzone są oddzielnie lub częściowo wspólnie ale z użyciem w instalacji specjalnych rozdzielaczy. Należy przy tym pamiętać, żeby nie przekroczyć długości linii miedzianych, którymi urządzenia są połączone a także o zachowaniu dopuszczalnej różnicy poziomów pomiędzy urządzeniami wewnętrznymi i jednostką zewnętrzną, tak by mogły one działać poprawnie (maksymalnie dopuszczone odległości każdorazowo podaje producent urządzeń). W stosunku do systemu centralnej klimatyzacji kanałowej, klimatyzację multisplit cechuje mniejsza ingerencja w konstrukcję budynku. Nie ma potrzeby tak jak w przypadku klimatyzacji centralnej kanałowej, prowadzenia kanałów do przesyłu powietrza, natomiast zamiast kratek nawiewnych na ścianach montowane są jednostki wewnętrzne.
Klimatyzacja multisplit – Elastyczność w doborze urządzeń
Urządzenia wewnętrzne w systemie multisplit można dobierać w zależności od zapotrzebowania na moc chłodniczą oraz interesujący nas sposób konstrukcji klimatyzatora. Z jedną jednostką zewnętrzną można łączyć zarówno tradycyjne klimatyzatory naścienne, a także podsufitowe, przypodłogowe czy nawet jednostki kanałowe jeżeli zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu klimatyzację multisplit można swobodnie dostosować nie tylko do zapotrzebowania na moc chłodniczą ale także na estetykę w konkretnych pomieszczeniach. Przy doborze ze względu na moc chłodniczą również występuje duża elastyczność ponieważ urządzenia dobiera się w taki sposób, żeby suma mocy jednostek wewnętrznych stanowiła od 50% do 130% mocy chłodniczej jednostki zewnętrznej (w bardziej zaawansowanych systemach dolną granicę można obniżyć do 35%).
Na co zwrócić uwagę dobierając urządzenia w systemie multisplit
Obecnie co roku lub raz na dwa lata producenci klimatyzatorów wypuszczają na rynek coraz bardziej ulepszane urządzenia. Począwszy od zmniejszania głośności urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, przez zmniejszenie rozmiarów urządzeń oraz poboru energii elektrycznej. Dlatego też podczas doboru klimatyzacji multisplit warto zwrócić uwagę na konstrukcję wentylatora, która pozwoli zapewnić możliwie największy przepływ powietrza przy utrzymaniu możliwie cichej pracy. Wiele na temat urządzeń dowiemy się jeżeli zapoznamy się z zamieszczonymi na nich lub w specyfikacji – etykietami energetycznymi.
Dowiemy się z nich m. in. jak głośno będą pracować urządzenia, ile prądu pobiorą w momencie pracy na nominalnych ustawieniach. Oczywiście można wchodzić także w szczegóły, np. w budowę wentylatora czy wymiennika ciepła, jednak dla zwykłego “Kowalskiego” tego typu wiedza wymaga przebrnięcia przez szczegóły techniczne i sporej ilości materiałów związanych z klimatyzacją, co jest bardzo czasochłonne. Podstawowe parametry, które zawarte są w specyfikacji urządzeń podawanej przez producentów czy też na etykietach energetycznych powinny nam w zupełności wystarczyć, żeby oszacować koszty urządzeń, natomiast szczegółową analizę należy zostawić firmie klimatyzacyjnej, która musi dokonać stosownych obliczeń, żeby dobrać urządzenia możliwie najdokładniej w kierunku pokrycia zapotrzebowania na moc chłodniczą. Przy prostych układach można również samodzielnie oszacować takie zapotrzebowanie, korzystając np. z proponowanych przez nas tabel do obliczania zapotrzebowania na moc chłodniczą dla klimatyzacji typu split. Pisaliśmy o tym w poprzednim artykule, który dostępny jest tutaj: https://www.ahs-krakow.pl/jaki-klimatyzator-do-mieszkania-wybrac/
Cena systemu klimatyzacji multisplit
Ważna również będzie cena całego systemu. W przypadku klimatyzacji (zarówno split jak i multisplit) z reguły wyższa cena gwarantuje nam wyższą jakość oferowanych produktów, co nie jest jednak regułą, ponieważ z doświadczenia wiemy, że nawet znacznie tańsze klimatyzatory produkowane w Chinach (np. Chigo) mogą również działać bezawaryjnie przez wiele lat i spełniać założone cele. Do rozważenia przy wyborze producenta są również względy estetyczne czy funkcje i wyposażenie dodatkowe, takie jak stosowane w lepszych urządzeniach specjalne filtry antyalergiczne, czy też filtr zawierający aktywny węgiel a także funkcję jonizowania powietrza (na filmie reklamowym systemu klimatyzacji LG, który prezentujemy poniżej):
Koszt wykonania usługi montażu klimatyzacji multisplit wraz z dostarczeniem urządzeń będzie każdorazowo inny ponieważ wszystko zależy od tego ile i jakiego rodzaju urządzenia zechcemy zakupić, ile materiałów dodatkowych (rurki miedziane, pompki skroplin, itp.) będzie wymagane do prawidłowego działania instalacji. Znaczenie ma również stopień skomplikowania wykonania samego montażu. W niektórych przypadkach jeżeli jednostka zewnętrzna jest bardzo ciężka (nawet ponad 100kg) i ma zostać umieszczona wysoko, niezbędne będzie wynajęcie dźwigu bądź zwyżki. Dlatego każdorazowo zalecamy przed podjęciem decyzji o montażu zaproszenie przedstawiciela firmy klimatyzacyjnej na wizję lokalną, tak by możliwie precyzyjnie oszacował koszty i zaproponował alternatywne rozwiązania.
W niektórych przypadkach (w biurach, domach) zamiast klimatyzacji multisplit istnieje możliwość zastosowania klimatyzacji centralnej kanałowej. Zwłaszcza jeżeli chcemy w jednym systemie połączyć funkcje chłodzenia oraz grzania pomieszczeń w różnych okresach roku. Klimatyzacja centralna kanałowa znacznie lepiej spełni tutaj takie zadanie. Oczywiście tradycyjne splity oraz system multisplit, czy nawet klimatyzacja centralna, również zapewniają możliwość ogrzewania dzięki zastosowaniu tzw. pompy ciepła i odwróceniu biegu czynnika chłodniczego, jednak rozwiązanie takie przyda nam się jedynie w okresie przejściowej pogody, kiedy to wydajność takiego ogrzewania najlepiej spisuje się przy temperaturach zewnętrznych w granicach mniej więcej -5 do +10 st.C. Wtedy też w prosty i tani sposób możemy dogrzewać pomieszczenia używając klimatyzatorów. Natomiast przy niższych temperaturach skuteczność takich “powietrznych pomp ciepła” drastycznie spada i jest mniej nieopłacalna, ze względu na stosunek poboru prądu i efektywności grzania. Obrazuje to poniższy rysunek na którym dodatkowo rozróżniliśmy klimatyzator tradycyjny oraz klimatyzator stosujący technologię inverterową.
Zastosowanie klimatyzacji multisplit
Tak jak pisaliśmy wielokrotnie powyżej, klimatyzacja multisplit sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy chłodzić jednocześnie wiele pomieszczeń, ale potrzebujemy żeby klimatyzatory działały niezależnie od siebie. Dodatkowo jeżeli mamy ograniczone możliwości umieszczania urządzeń zewnętrznych (np. brak miejsca lub zgody administratora budynku na wieszanie wielu urządzeń na ścianie) to system multisplit będzie tutaj idealnym rozwiązaniem. To samo dotyczy zagospodarowania przestrzeni wewnątrz budynku, ponieważ jeżeli planujemy wdrożenie systemu klimatyzacji na etapie budowy obiektu to możemy zastanowić się nad wyborem pomiędzy systemem multisplit a klimatyzacją centralną. Natomiast, w momencie kiedy budynek jest już użytkowany system multisplit wymagał będzie znacznie mniejszej ingerencji z naszej strony i z dużym prawdopodobieństwem okaże się znacznie tańszy.
Jeżeli są Państwo z okolic Krakowa i chcecie dowiedzieć się czy klimatyzacja multisplit jest dla Państwa, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.
Comments are closed.